home » cd catalogue » Sylvaine Hélary - Spring Roll | Printemps » Józef Paprocki, Multikulti Project

Sylvaine Hélary - Spring Roll / Printemps

Józef Paprocki, Multikulti Project

Na początku był pomysł. Na coś pomiędzy koncertem, performensem, przedstawieniem; pomiędzy muzyką, teatrem, dźwiękową improwizowaną poezją i politycznym manifestem. Udało się go zrealizować jako "Printemps" w L'atelier du Plateau w Paryżu w 2011 roku. Splecione głosy Julien Boudart, Xavier Papais i egipskiego blogera Aalam Wassef sięgały do doświadczeń arabskiej wiosny, do tego co ówcześnie działo się m.in. w Egipcie, były także refleksją nad wybuchem i przemianami w arabskich krajach.

Potem powstał pomysł by nagrać "soundtrack" tego wydarzenia. I to właśnie - mocno poszerzone i zmienione (tak, by mogło istnieć samodzielnie tylko w materii dźwiękowej, bez warstwy wizualnej) znalazło się na pierwszej płycie tego wydawnictwa ("Printemps"). Prócz głosów wyżej wspomnianych - Juliena Boudarda, Aalama Wassefa, Xaviera Papais ścieżkę dźwiękową stanowi kwartet instrumentalistów - flecista Sylvaine Hélary (także autor wszystkich kompozycji), saksofonista Hugues Mayot, Sylvain Lemetre na wibrafonie i perkusji, oraz pianista Antonin Rayon.

Drugi krążek - "Spring Roll" to całkowicie instrumentalne (są tu głosy, ale potraktowane jako dodatkowe instrumenty) jest jakby przedłużeniem "Wiosny" ("Printemps"), kwartet gra muzykę niezwykle zmysłową, w cudowny sposób wiążąc partie komponowane i improwizowane, sięgając przy tym do inspiracji amerykańskim minimalizmem. W przypadku obu krążków mamy do czynienia z niezwykłym przypadkiem dźwiękowej podróży, będącej jasnym hymnem wolności, otwartości, inwencji i kreatywności. Radości tworzenia, mającej - zwłaszcza w dobie wielkiego kryzysu związanego z napływem do Europy rzesz imigrantów - także swój wyraz polityczny. Cudowne nagranie!